Jste zde: Home Uncategorised Imigrační zdravotní poplatek v UK a možnosti jeho vrácení

S vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU dochází ke změnám v přístupu ke zdravotní péči pro občany z jiných členských států EU, kteří dlouhodobě pobývají ve Spojeném království.

Od 1. ledna 2021 se na občany EU a EHP vztahuje nový imigrační systém Spojeného království. V rámci své žádosti o vízum pro výkon práce, studia nebo za účelem sloučení rodiny na období delší než 6 měsíců, budou muset uhradit imigrační zdravotní poplatek (IHS). Tento poplatek budou muset uhradit i osoby, které již ve Spojeném království jsou a budou žádat o prodloužení povolení k pobytu.

IHS se platí v plné výši při žádosti o vízum.

V současné době je poplatek pro dospělou osobu stanoven na 624 GBP za rok. Pro studenty a jejich rodinné příslušníky, žadatele mladší 18 let a osoby v programu mobility mládeže je poplatek snížen na 470 GBP za rok.

Možnost vrácení poplatku

O vrácení tohoto poplatku (částečně nebo v plné výši) mohou požádat držitelé formuláře S1 a jejich rodinní příslušníci a studenti prezenčního studia v systému vysokého školství Spojeného království a jejich rodinní příslušníci s platným Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), kteří ve Spojeném království nevykonávají výdělečnou činnost.

Držitelé S1

Nárok na proplacení mají všichni držitelé s vízem platným od 1. ledna 2021 nebo později, jejichž formulář S1 byl registrován u NHS Business Services Authority (NHSBSA). Bude jim vrácena částka úměrná době platnosti formuláře S1. Žádosti o vrácení je možné podávat od 1. ledna 2021.

K podání žádosti je třeba kontaktovat NHSBSA:

Overseas Healthcare Services

NHS Business Services Authority

Bridge House

152 Pilgrim Street

Newcastle upon Tyne

NE1 6SN

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 0191 218 1999 nebo +44 191 218 1999 (pro hovory mimo Spojené království)

Studenti

Nárok na proplacení mají studenti, jejichž vízum začalo platit od 1. ledna 2021 nebo později, studují v systému vysokého školství, jsou držiteli platného EHIC a nejsou výdělečně činní ve Spojeném království.

Za výdělečně činného je student považován pokud pracuje v placeném zaměstnání nebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost, a to bez ohledu na výši příjmu nebo pracovní dobu. Za výdělečně činného se student nepovažuje pokud vykonává neplacenou dobrovolnickou činnost.

O proplacení mohou požádat také rodinní příslušníci studentů, kteří splňují výše uvedená kritéria (tj. mají vízum s datem zahájení 1. ledna 2021 nebo později, disponují platným EHIC a nepracují nebo nemají v úmyslu pracovat ve Spojeném království).

Žádosti o proplacení budou u studentů přijímány od 1. ledna 2022. Propláceny budou veškeré platby IHS provedené za víza za období od 1. ledna 2021. Studentům bude vrácena částka úměrná době platnosti jejich EHIC.  Aby měli studenti nárok na plnou náhradu, měli by si zajistit platný EHIC na celou dobu pobytu. Spojené království doporučuje, aby studenti požádali o proplacení co možná nejdříve po příjezdu. Studenti, kteří do Spojeného království přicestují mezi 1. lednem 2021 a 31. prosincem 2021, budou muset požádat do 31. prosince 2022. Studenti, kteří přicestují od 1. ledna 2022, budou mít na podání žádosti 1 rok od data začátku jejich víza.

Spojené království upozorňuje, že studentům, kteří obdrží náhradu IHS tímto způsobem, mohou být následně vyúčtovány náklady za poskytnutou zdravotní péči, která není kryta jejich EHIC.

Veškeré informace naleznete na internetových stránkách zde: https://www.gov.uk/guidance/healthcare-for-eu-and-efta-nationals-living-in-the-uk

V Praze dne 12.10.2021
JUDr. Ladislav Švec, ředitel

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i