Jste zde: Home Uncategorised Informace o nárocích pojištěnců a právech pacientů, vyplývajících ze směrnice EP a Rady 2011/24/EU ze dne 9.3.2011, o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči

Směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči není, na rozdíl od evropských nařízení, přímo závazná v členských státech, pro které je určena. Aby bylo dosaženo výsledku, který stanoví, je tedy nutné, aby její ustanovení byla transponována do vnitrostátních právních předpisů jednotlivých členských států.

V současné době se v členských státech postupuje v souladu s judikaturou Evropského soudního dvora (ESD), ze které vychází i text samotné Směrnice.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/24/EU ze dne 9.3.2011, o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči , přiznává pojištěncům/pacientům následující nároky a práva v souvislosti s péči poskytnutou v rámci přeshraniční zdravotní péče:

  • Nárok na náhradu nákladů na plánované léčení v jiném státě EU, za kterým pojištěnec členského státu vycestoval bez souhlasu své zdravotní pojišťovny. Péče v takovém případě musí být nejdříve zaplacena pacientem poskytovateli v jiném státě. Pacient po návratu žádá o refundaci svou zdravotní pojišťovnu. Refundace je omezena do výše ceny stejné péče, stanovené v  členském státě pojištění (tj. ceny, kterou by zdravotní pojišťovna uhradila za stejné léčení vnitrostátnímu poskytovateli). Podmínkou je, že jde o péči hrazenou ve státě pojištění a že jsou splněny podmínky pro úhradu nákladů, stanovené předpisy státu pojištění (např. doporučení lékaře příslušné odbornosti).

Upozornění:

Současný přístup států a institucí k přiznání nároku na refundaci nákladů plánované péče, poskytované v jiném státě bez souhlasu zdravotní pojišťovny, se různí. Doporučujeme proto nejdříve se informovat u Vaší příslušné zdravotní pojišťovny, nebo jiné instituce, hradící náklady na Vaši zdravotní péči.

Výše uvedený postup se zpravidla automaticky uplatňuje pouze v případě „mimonemocniční“ péče.

Pokud jde o tzv. „nemocniční“ péči, umožňuje judikatura Evropského soudního dvora i Směrnice o právech pacientů, podmínit úhradu nákladů souhlasem zdravotní pojišťovny.

Pokud ovšem budou členské státy trvat na podmínění úhrady nemocniční péče souhlasem zdravotní pojišťovny i po uplynutí lhůty pro transpozici do národních předpisů, budou muset příslušnou podmínku ve svých národních předpisech výslovně vymezit, a to včetně specifikace zdravotní péče, které se nutnost udělení předchozího souhlasu týká.

Nemocniční péčí se v současné době obecně rozumí péče poskytovaná v nemocničním zařízení buď z toho důvodu, že tato péče vyžaduje hospitalizaci pacienta, nebo proto, že tuto péči lze poskytnout pouze v nemocničním prostředí, protože se jedná o vysoce specializovanou péči nebo péči představující zjevné riziko pro pacienta, či péče, jejíž poskytnutí vyžaduje vysoce specializovanou a nákladnou lékařskou infrastrukturu nebo zdravotnické vybavení.

  • Nárok na náhradu nákladů za nákup léků nebo zdravotnických prostředků, pokud jsou na území členského státu pojištění pojišťovnou hrazeny. Pro refundaci je vyžadováno splnění podmínek, daných pro úhradu v rámci daného systému (např. předpis léku lékařem příslušné odbornosti, doporučení vyšetření vydané lékařem příslušné odbornosti apod.).
  • Nárok pacienta na vydání léčivého přípravku či zdravotnického prostředku předepsaného v jiném členském státě na území členského státu pojištění v souladu s platnými vnitrostátními právními předpisy.Jde o tzv. uznávání lékařských předpisů vystavených v jiném členském státě, nově zavedené Směrnicí.
  • Nárok pacientů, kteří podstoupili léčbu, mít k zajištění kontinuity zdravotní péče písemný nebo elektronický záznam o této léčbě a přístup alespoň ke kopii tohoto záznamu.
  • Právo na poskytnutí důležitých informací ze strany poskytovatele zdravotní péče, které jednotlivým pacientům pomáhají informovaně se rozhodovat, včetně informací o možnostech léčby, dostupnosti, kvalitě a bezpečnosti zdravotní péče.
  • Právo na poskytnutí přehledných faktur ze strany poskytovatele zdravotní péče a jasných informací o cenách. Poskytovatelé zdravotní péče musí uplatňovat na pacienty z jiných členských států stejný sazebník poplatků za zdravotní péči, jaký uplatňují na tuzemské pacienty.
  • Právo na poskytnutí informace ze strany poskytovatele o svém oprávnění či stavu registrace, svém pojistném krytí nebo jiných způsobech osobního nebo hromadného zajištění ve vztahu k profesní odpovědnosti.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i