- Aktualizováno: 3. 5. 2008 13:53
Zaměstnanci a OSVČ vykonávající výdělečnou činnost pouze v ČR jsou zdravotně pojištěni v ČR bez ohledu na to, kde mají bydliště, kde sídlí jejich zaměstnavatel nebo podle jakých předpisů byla uzavřena jejich pracovní smlouva.
Po dobu, kdy jsou v ČR pojištěni z titulu výkonu výdělečné činnosti, nemusí oni ani jejich nezaopatření rodinní příslušníci hradit pojistné do systému zdravotního pojištění země, kde bydlí.Na základě Nařízení Rady a EP č. 883/04 mají nárok na plnou zdravotní péči v České republice i v zemi, kde bydlí. Stejný nárok mají i jejich nezaopatření rodinní příslušníci.
Zdravotní péče v zemi bydliště je pracovníkovi i jeho nezaopatřeným rodinným příslušníkům poskytována zdravotní pojišťovnou v místě bydliště. Této pojišťovně hradí vynaložené náklady česká zdravotní pojišťovna pracovníka.
Nezaopatření rodinní příslušníci
Pokud manželka (manžel) nebo osoba pečující o dítě, vykonává ve státě bydliště výdělečnou činnost, zůstane i dítě pojištěno ve státě bydliště.
Pracovník může v místě výkonu výdělečné činnosti v ČR požádat o rodinné dávky podle českých právních předpisů.
Postup, který je třeba dodržet:
Registrace:
Pokud pracujete a jste pojištěn v ČR, přičemž bydlíte v jiném členském státě, obraťte se na svou českou zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o vystavení nárokového dokladu E106 nebo S1. Tento doklad v době co nejkratší doneste, zašlete nebo jinak doručte zahraniční zdravotní pojišťovně v místě svého bydliště. Tato zdravotní pojišťovna vás na základě dokladu zaregistruje spolu s vašimi nezaopatřenými rodinnými příslušníky jako české pojištěnce.
Po dobu registrace nemusíte ve státě bydliště přispívat do systémů sociálního pojištění.
Ve státě bydliště budete mít spolu se svými nezaopatřenými rodinnými příslušníky nárok na plnou zdravotní péči na účet vaší zdravotní pojišťovny.
Jakoukoliv změnu situace (například že jste vy nebo váš rodinný příslušník začal ve státě bydliště pracovat) je třeba neprodleně nahlásit české zdravotní pojišťovně. V případě nesplnění oznamovací povinnosti můžete být sankcionován podle českých právních předpisů.
Placení pojistného za rodinné příslušníky
Pokud máte v zemi bydliště nezaopatřené rodinné příslušníky, kteří byli registrováni spolu s vámi, předložte své české zdravotní pojišťovně doklady o jejich situaci z hlediska placení pojistného. Doložení těchto dokladů je důležité pro to, aby za ně mohl být plátcem pojistného český stát. Jde zejména o doklady:
-
o studiu u dětí nad 15 let,
-
o tom, že je manžel (manželka) na mateřské nebo rodičovské dovolené,
-
o tom, že soustavně celodenně pečuje o dítě ve věku do 7 let nebo dvě děti ve věku do 15 let,
-
o tom, že je v zemi bydliště evidován(a) na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
-
o tom, že pobírá v zemi bydliště dávky sociální péče z důvodu sociální potřebnosti,
-
o tom, že koná vojenskou (náhradní vojenskou) službu,
-
o tom, že jde o osobu ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody,
-
o tom, že jde o osobu převážně nebo úplně bezmocnou, nebo o osobu, která o takovou osobu pečuje,
-
o tom, že jde o osobu, která dosáhla důchodového věku, ale nemá žádný příjem z výdělečné činnosti ani nárok na důchod,
-
o osobu umístěnou ve školském zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy
Pokud nebude předložen doklad o některé z výše uvedených skutečností, bude váš nezaopatřený rodinný příslušník považován za osobu bez zdanitelných příjmů a bude muset české zdravotní pojišťovně hradit pojistné jako samoplátce. V takovém případě může samozřejmě placení pojistného probíhat i vaším prostřednictvím.