Česká republika je od 1. května 2004 členským státem Evropské unie. Členství v této společnosti evropských států s sebou přináší i vyšší úroveň zajištění našich nároků na zdravotní péči při pohybu v rámci zemí Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska. Tyto nároky se od vstupu do Evropské unie řídí právem EU, konkrétně nařízením Rady EU a EP č. 883/2004 a prováděcím nařízením Rady EU a EP č. 987/2009. Tyto právní předpisy jsou přímo platné a účinné a mají přednost před českým zákonem.

Nároky se netýkají pouze těch z nás, kteří cestujeme do jiných zemí Evropské unie jako turisté, ale i dalších skupin osob, jmenovitě:

  • pracovníků vyslaných do EU za účelem splnění pracovního úkolu, či výkonu jiné pracovní činnosti,
  • českých studentů, kteří se v jiném členském státě připravují na výkon povolání,
  • uchazečů o zaměstnání v jiném členském státě,
  • pacientů plánujících vycestovat za účelem poskytnutí zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení jiného členského státu Evropské unie

Zásadním způsobem jsou evropským právem upraveny i nároky těch z nás, kteří bydlí nebo budou bydlet v jiné státě, než je stát kde vykonávají výdělečnou činnost, nebo stát odkud pobírají důchod. V tomto smyslu jde jmenovitě o:

  • pracovníky vykonávající výdělečnou činnost v jiném členském státě, přičemž mají nadále bydliště v České republice
  • pracovníky vykonávající výdělečnou činnost v ČR, přičemž mají bydliště v jiném členském státě
  • české důchodce pobírající důchod pouze z ČR a bydlící v jiném členském státě (nebo se do jiného členského státu stěhující )
  • cizí důchodce pobírající důchod z jiného členského státu a bydlící v ČR (nebo se do ČR stěhující )
  • žadatele o český důchod bydlící v jiném členském státě
  • žadatele o důchod z jiného členského státu bydlící v ČR
  • nezaopatřené rodinné příslušníky všech výše uvedených osob

Členství v Evropské unii neznamená pouze získání nároku na zdravotní péči v jiných členských státech, zásadním způsobem také ovlivňuje samotnou příslušnost k českému zákonnému systému zdravotního pojištění. V rámci EU totiž platí pravidlo, že je každý pojištěn v zákonném systému pouze jednoho státu. Pro ty z vás, kteří se pohybujete v rámci své pracovní kariéry mezi jednotlivými členskými zeměmi, jsou proto velmi důležitá pravidla o příslušnosti k právním předpisům. Tato pravidla stanoví, v které zemi máte být pojištěni. Pouze v této zemi pak máte povinnost platit pojistné, pouze právní předpisy této země pak určují, jaké máte v rámci pojišťovacího systému dané země práva a povinnosti.

Pro detailní informace o tom, co znamená členství v Evropské unii pro Vás, vyberte si prosím v sekci Postupy pro jednotlivé kategorie osob skupinu, která odpovídá Vaší situaci. Pokud Vás zajímají informace týkající se poskytování zdravotní péče během pobytu v konkrétní zemi, naleznete základní informace na těchto stránkách v Průvodci po EU nebo v sekci Postupy v jednotlivých zemích.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i