Jste zde: Home Státy EU Dánsko

Dánsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Dánsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Dánsku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Dánsku

Jména a adresy smluvních lékařů obdržíte na obecním úřadě v místě pobytu, tzv. kommune, nebo zde, případně na http://www.laegevagten.dk/

 

Stomatologické ošetření si většinou hradíte sami, pokud jste akutně ošetřen smluvním stomatologem, bude vám část nákladů uhrazena (max. 40%). Seznam stomatologů naleznete zde.

Pokud potřebujete lékařské ošetření mimo ordinační hodiny (obvykle 8–16 hod.), obraťte se na nejbližší pohotovost, k dispozici je informační linka 1813. Informace o poskytovatelích zdravotní péče mimo ordinační hodiny naleznete zde.

K návštěvě specialisty je třeba doporučení praktického lékaře.

Léky vám předepíše praktický lékař. V lékárně obdržíte při první návštěvě registrační kartu, kterou budete používat při každé další návštěvě lékárny, zejména pro evidenci celkových nákladů. Informace o lékárnách ve Vašem okolí naleznete zde.

První pomoc: 112.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Stomatologické ošetření  obecně 100% (u některých případů 60%), nejsou hrazeny korunky a zubní protézy
Léky Spoluúčast 100% pokud celková roční částka nepřekročí 980 DKK. Nad tuto částku se spoluúčast postupně snižuje. Děti do 18 let: 40 % podle celkové výše nákladů.
Záchranná služba, nemocniční péče, ošetření u praktického lékaře, ošetření u specialisty bez spoluúčasti
Přibližný kurz: 1 DKK =  3,44 Kč

 

Úhrada nákladů

Pokud jste veškerou péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši. Nebo se obraťte na místní dánský obecní úřad.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Dánsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou dánskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Na místních úřadech (kommunen), nebo u Danish Patient Safety Authority (Styrelsen for Patientsikkerhed), EU Health Insurance, Islands Brygge 67, 2300 Copenhagen S, tel.: + 45 72 26 94 90, fax: + 45 72 28 6601, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.stps.dk.

 

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Dánsku
Embassy of the Czech Republic
Ryvangs Allé 14-16, København 2100,
tel.:  +45/ 39 10 18 00, +45/ 39 10 18 10, KO: +45/39 10 18 19,
nouzová linka: +45/28 13 96 02
fax: +45/39 10 18 17,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/kodan

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.5.2019.

 

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i