Jste zde: Home Smluvní státy Černá Hora

Černá Hora


Před odjezdem

Na pobočce Vaší české zdravotní pojišťovny si vyžádejte formulář CZ/YU 111, potvrzující Váš nárok na okamžité potřebné věcné dávky (lékařskou péči) při přechodném pobytu na území Černé Hory.

Pro cesty do Černé hory doporučujeme uzavřít i cestovní připojištění. Ideální je kombinace cestovního připojištění a nároku z mezinárodní smlouvy.

Rozsah nároku

Pokud cestujete do Černé Hory ať již jako turista, či jako vyslaný pracovník, máte nárok na věcné dávky v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče podle práva Černé Hory a na účet své české zdravotní pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života a které se nedají odsunout až do doby návratu do ČR. Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Černé Hoře uplatnit pouze u lékařů a nemocnic, které mají smlouvu s Fondem zdravotního pojištění (Fond za zdravstveno osiguranje).

Zdravotní péče v Černé Hoře

Pokud během pobytu v Černé Hoře potřebujete lékařskou péči, musíte se nejprve obrátit na místní pobočku Fondu zdravotního pojištění.

Nejbližší pobočku naleznete zde. Zde předložte formulář CZ/YU 111 potvrzený před vycestováním Vaší českou zdravotní pojišťovnou.

Pobočka Fondu Vám vystaví tzv. „Bolesnički list“. Zároveň Vám dají seznam smluvních zdravotnických zařízení. S tímto Potvrzením se poté obrátíte na smluvního lékaře.

Pokud se nemůžete předem obrátit na pobočku Fondu (zejména v případě vážného zdravotního stavu, např. v případě autonehody) ošetří Vás zdravotnické zařízení (nemocnice) po předložení formuláře CZ/YU 111 i bez předchozí registrace.

Léky obdržíte v lékárně na recept, který vystaví lékař.

Doporučení k hospitalizaci vydává ošetřující lékař, v naléhavých případech se lze obrátit přímo na nemocnici s formulářem CZ/YU 111.

První pomoc: 112 nebo 124

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

V případě čerpání zdravotní péče je třeba počítat s těmito sazbami spoluúčasti:

Ošetření u praktického lékaře, stomatologa, gynekologa, radiologa 20% ceny
Ošetření u specialisty 40% ceny
Hospitalizace cca 0,35 EUR/den po dobu 15 dnů, poté cca 0,25 EUR za den
Diagnostika (např. ultrazvuk) 0,75 EUR
Léky 0,35 EUR za recept
Převoz sanitkou v urgentních případech zdarma
Osvobození od spoluúčasti - děti a studenti do 26 let, u stomatologa do 18 let, těhotné ženy a matky dětí do 1 roku, osoby starší 65 let

 

Nedodržení předpokládaného postupu a refundace nákladů

Jestliže byste nemohli ošetření uplatnit popsaným způsobem, ale museli byste zdravotní péči uhradit v hotovosti, nechte si prosím vystavit a potvrdit účet, z něhož budou přesně vyplývat poskytnuté dávky. S originály těchto dokladů se obraťte na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Fond za zdravstveno osiguranje
Vaka Đurovića bb, 81000, Podgorica,
tel.: +38 220 404 101, fax: +38 220 665 315
www.fzocg.me

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře
Konzularna kancelarija Republike Češke
Partizanski put 6A - Tološi, 81 000 Podgorica,
tel.: +382 (0) 20 281 103, fax: +382 (0)20 281 103,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/podgorica

 

Uvedené údaje jsou platné k 1.5.2017.

 

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i