Jste zde: Home Státy EU Litva

Litva


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Litvě ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Litvě Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Litvě

Před  poskytnutím  péče  se  ujistěte,  že  má  lékař  smlouvu s místní pojišťovnou (Teritorine ligoniu kasa - THIF). Seznam smluvních lékařů poskytne místní pobočka pojišťovny, nebo je možné jej najít zde (pouze v litevštině).

Kontakty na jednotlivé pobočky THIF naleznete zde


Při ošetření u smluvního lékaře THIF se prokažte svým EHICem a cestovním pasem/občanským průkazem.

Ošetření u praktického lékaře, který má smlouvu s THIF, je zdarma. Doporučení ke specializovaným vyšetřením a hospitalizaci vydává praktický lékař. V akutních případech není doporučení třeba.

Převoz ambulancí je plně hrazen.

K vyzvednutí léků je třeba lékařský předpis. V lékárně bude nutné předložit EHIC a cestovním pasem/občanským průkazem.

Stomatologická péče je zdarma pro osoby do 18 let u primárních poskytovatelů péče, kteří mají smlouvu s THIF. Materiály používané pro stomatologické ošetření nejsou kryty EHIC a hrazeny. Většina stomatologů není smluvních, proto se za veškeré ošetření hradí v hotovosti.

V případě, že navštívíte soukromého zubního lékaře (80 % zubních lékařů je v Litvě soukromých), budete muset zaplatit náklady na ošetření sami.

První pomoc: 112.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Stomatologické ošetření - pacient hradí veškerý materiál. a většina stomatologů je soukromých.

Léky – refundace dle typu léku 100 % nebo 50 % z ceny podle ceníku. Max. však 4,11 EUR nebo 20% doporučené ceny léku. 100 % za léky, které nejsou uvedeny v ceníku léků.

Převoz sanitkou je zdarma.

Úhrada nákladů

Pokud jste péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Litvě toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou litevskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na zde.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Valstybinė ligonių kasa - národní kontaktní místo
Europos aikštė, 03505 Vilnius.
tel.:  +370 5 232 2222
fax:  +370 52364111
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., https://ligoniukasa.lrv.lt/en/.

 

Pokud jedete do Litvy za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa.

 

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Litevské republice
Čekijos Respublikos Ambasada
Birutes g. 16, Žverynas, Vilnius LT-08117
tel.: +370/5/2661040, KO-2661063, fax: +3705/2661066, nouzová linka: +370/69941596
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/vilnius.

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 24.6.2021.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i