Jste zde: Home Státy EU Finsko

Finsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí ve Finsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu ve Finsku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče ve Finsku

Spolu s Evropským průkazem zdravotního pojištění je třeba předložit i občanský průkaz nebo cestovní pas.

Pokud potřebujete lékařskou péči, kontaktujte obecní zdravotní střediska. Naleznete zde zpravidla praktického lékaře, zubního lékaře, laboratoř a RTG. Smluvní zdravotnické zařízení se nazývá Terveyskeskus/Hälsovardscentral. Skoro všechny nemocnice jsou veřejné.

Náklady za ošetření poskytnuté soukromými (nesmluvními) lékaři nebo stomatology budete muset nejdříve uhradit sami. Uschovejte si účty a obraťte se s nimi na pobočku KELA s Evropským průkazem zdravotního pojištění a s dokladem totožnosti. Na zadní straně účtu vyplňte žádost o náhradu nákladů, uveďte svou adresu a bankovní spojení. Lze zaslat i poštou (nutno přiložit kopii Evropského průkazu). Nejbližší pobočku KELA najdete na www.kela.fi. O náhradu je třeba požádat do 6 měsíců od poskytnutí péče. Nahrazena vám bude pouze část nákladů.

Pokud jste nemohli (nestačili) navštívit pobočku KELA, obraťte se s účty a se žádostí o úhradu až po návratu na svou českou zdravotní pojišťovnu.

Léky musíte nejdříve uhradit sami. Recept má dvě části. Vrchní díl si ponechá lékárna, se spodním dílem se obraťte na nejbližší pobočku finské správy sociálního zabezpečení tzv. KELA (Kansaneläkelaitos) se žádostí o refundaci nákladů. Nejbližší pobočku KELA najdete na www.kela.fi.

Seznamy:

lékáren - apteekki
nemocnic
pohotovostí

Hopsitalizaci indikuje s výjimkou akutních stavů praktický lékař.

První pomoc: 112.

 

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Některé zdravotní služby jsou v obecních zdravotních střediscích zdarma, jiné ne. Poplatek může být v různých obcích různý.

Lékařské ošetření (včetně RTG) - maximálně 41,20 EUR za návštěvu

Stomatologická péče - až 80 EUR (osoby mladší 18 let bez spoluúčasti)

Nemocniční péče - 48,90 EUR/den u základní péče; 41,70 EUR za vyšetření v nemocniční ambulanci; 135,10 EUR za ambulantní chirurgický zákrok.

Léčení v psychiatrické nemocnici – maximálně 22,50 EUR/den

Léky - u většiny léků vám bude nahrazeno jen 40% ze zaplacené ceny. U závažných nebo dlouhodobých onemocnění je náhrada za léky 65% nákladů. Léky bez předpisu je třeba zaplatit v plné výši.

Převoz - 25 EUR za jednu cestu

 

Úhrada nákladu v případě platby v hotovosti

Pokud jste z jakéhokoliv důvodu museli zaplatit celou péči v hotovosti (soukromý lékař), uschovejte si účty a obraťte se s nimi na pobočku finské instituce sociálního zabezpečení – KELA s Evropským průkazem zdravotního pojištění (nebo s Potvrzením dočasně nahrazujícím Evropský průkaz zdravotního pojištění) a s dokladem totožnosti. Na zadní straně účtu vyplňte žádost o refundaci, uveďte svou adresu a bankovní spojení. Lze zaslat i poštou (nutno přiložit kopii Evropského průkazu). Bude Vám poskytnuta částečná náhrada v souladu s finskými předpisy.

Pokud jste nemohli pobočku KELA navštívit, uschovejte si účty a obraťte se na pobočku své české zdravotní pojišťovny. Ta vám tyto náklady proplatí do výše, kterou by uhradila finská instituce KELA. Na tuto úhradu budete muset určitou dobu počkat. Nebo se můžete obrátit na svou českou zdravotní pojišťovnu a požádat o proplacení účtů do výše českých tarifů. Tuto úhradu obdržíte v relativně krátké době.

 

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li ve Finsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou finskou instituci.
Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Místní pobočky Správy sociálního zabezpečení (Kansaneläkelaitos – KELA/Folkpensionsanstalten FPA), nebo ústředí KELA www.kela.fi.
tel.: +358 20 634 0200, fax: +358 20 634 1599.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.choosehealthcare.fi

Pokud jedete do Finska za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa:

seeking-treatment-in-finland,

www.hoitopaikanvalinta.fi,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky ve Finsku
Embassy of the Czech Republic
Armfeltintie 14, Helsinki 00150,
tel.: +3589/6120880, KO-61208816,
Nouzová linka: +358/405030008
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/helsinki.
 
Honorární konzulát České republiky ve Finsku
Kuninkaankatu 15 B 26, Tampere 33210,
tel.: +35850/5522680,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.4.2019.

 

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i