Jste zde: Home Státy EU Maďarsko

Maďarsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Maďarsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Maďarsku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Maďarsku

Seznam smluvních lékařů (praktický lékař – háziorvos, specialista – szakrendelö) lze obdržet na oblastních pobočkách Národního fondu zdravotního pojištění (Országos Egészégbiztosítási Pénztár). Seznam smluvních zdravotnických zařízení naleznete na následujících odkazech:

Smluvní lékaře poznáte zpravidla podle cedulky s nápisem: „a társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira szerződött szolgáltató“.

Pro ošetření u specialisty je vyžadováno doporučení praktického lékaře. Doporučení není vyžadováno pro dermatologická, gynekologická, urologická, ORL, onkologická a chirurgická ošetření.

U zubního lékaře hradí pojišťovna péči pouze ve velmi omezeném rozsahu. Cenu materiálu zpravidla musí zaplatit pacient. Velká část zubních lékařů není smluvních.

Hospitalizace vyžaduje předchozí doporučení praktického lékaře, v akutních případech není doporučení třeba.

V případě nutnosti ošetření musíte předložit jak Evropský průkaz zdravotního pojištění, tak průkaz totožnosti (např. cestovní pas).

Pokud u sebe nemá pacient Evropský průkaz zdravotního pojištění, má možnost předložit zdravotnickému zařízení Potvrzení dočasně nahrazujícíc EHIC do 15 dnů od ošetření.

První pomoc: 104 nebo 112

 

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Stomatologické ošetření - urgentní ošetření zdarma, jinak podle druhu ošetření (materiál hradí pacient).

Léky - podle konkrétního typu léku

Hospitalizace - akutní péče bez spoluúčasti. Zvláštní poplatky mohou být účtovány za nadstandardní služby, např. jednolůžkový pokoj, jiné jídlo apod.

Přibližný kurz: 100 HUF = 7,95 Kč

 

Úhrada nákladů

Pokud jste péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Maďarsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou maďarskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK)
Váci út 73/A, H-1139 Budapest
tel.: +3613501618,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.oep.hu

 

Pokud jedete do Maďarska za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa:

www.patientsrights.hu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Kontakty na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61, Budapest VI. 1064
tel.: +3614625010-11, nouzová linka: +36/309247081
fax: +3613519189
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/budapest

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.5.2019.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i