Jste zde: Home Státy EU Lotyšsko

Lotyšsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Lotyšsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Lotyšsku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Lotyšsku

Pro ošetření je třeba kontaktovat lékaře, kteří mají smlouvu s lotyšskou státní zdravotní službou. Bude nutné předložit platný EHIC a doklad totožnosti (pas).

Za vyšetření u lékaře se platní paušální poplatek. Tento poplatek se nevztahuje na mladistvé (osoby do 18 let), těhotné ženy (u vyšetření souvisejících s těhotenstvím) a určité diagnózy (tuberkulóza, psychické poruchy, některé infekční choroby).

Pro vyšetření u specialisty je nutné doporučení lékaře, zpravidla praktického. Doporučení není v určitých případech nutné u těchto specialistů: gynekologie, oční lékař, dětský chirurg, pediatrie, psychiatrie, pneumonologie (TBC), dermato-venerolog (kožní lékař se specializací na sexuálně přenosné choroby), endokrinologie (například jste-li diabetik), onkologie chemoterapie, infekční choroby (HIV/AIDS).

Stomatologická péče je hrazena pouze u dětí. Dospělí si musí ošetření zubním lékařem hradit sami.

Při příjmu do nemocnice (na pohotovost) je třeba předložit EHIC a doklad totožnosti (pas). Za hospitalizaci budete muset zaplatit paušální poplatek, a to od druhého dne pobytu v nemocnici. Poplatek se nevztahuje na mladistvé (osoby do 18 let), ženy hospitalizované v souvislosti s těhotenstvím nebo porodem, pacienty podstupující dialýzu nebo některé další typy léčby (např. v případě určitých infekčních a psychických nemocí). Dodatečný poplatek bude účtován za CT a MRI. Kromě paušálního poplatku může být po pacientovi požadovaná i finanční spoluúčast za chirurgický zákrok na operačním sále.

K vyzvednutí léků budete potřebovat předpis od lékaře, který pracuje na základě smlouvy s lotyšskou státní zdravotní službou. Od ledna 2018 jsou léky proplácené státem vydávány pouze elektronicky, s určitými výjimkami (například pokud pacient lékaře informuje, že předpis použije v některé ze zemí EU, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku nebo Švýcarsku). Léky na předpis vám vydají v lékárnách provozovaných v rámci státního zdravotního systému. V závislosti na diagnostikované nemoci vám státní pojišťovna proplatí 100 %, 75 % nebo 50 % nákladů.

Převoz ambulancí nebo leteckou záchrannou službou je zdarma, pokud je vyžádán na lince 113.

Seznamy poskytovatelů akceptujících EHIC (v lotyštině):

Urgentní péče

Nemocnice

Ambulantní pracoviště

Stomatologové

Poskytovatelé obecně

 

První pomoc: 113 nebo 112.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast a poplatky

Ambulantní vyšetření u praktického lékaře 1 až 2 EUR

Ambulantní nemocniční péče 7 EUR

Konzultace u specialisty 4 EUR

Poplatek za hospitalizaci 7 až 10 EUR (účtován až od druhého dne pobytu v nemocnici

Doplňková diagnostická vyšetření 2 až 35 EUR (např. CT, MRI, EEG, EKG, RTG, endoskopie)

Léky 0 %, 25 % nebo 50 % podle druhu nemoci (diagnózy)

Transport v urgentním případě je bez spoluúčasti pouze pokud voláte 113

Úhrada nákladů

Pokud jste péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Lotyšsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou lotyšskou instituci. Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na zde.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Nacionālais veselības dienests (NVD)
Cēsu iela 31 k-3, 6. ieeja, Riga, LV-1012
tel.: +371 6704 5005, +371 80001234, fax.: +371 67043701
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.vmnvd.gov.lv,

Další informace: https://www.vmnvd.gov.lv/en

Pokud jedete do Lotyšska za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa:
National Health Service
www.vmnvd.gov.lv
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontakty na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Lotyšsku
Čehijas Respublikas véstniecíba
Elizabetes iela 29a, LV-1010 Riga
tel.: +371 673 381 79, nouzová linka +371 2946 3947
fax: +371673 381 80

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/riga

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 15.7.2021.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i