Jste zde: Home Státy EU Lucembursko

Lucembursko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Lucembursku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Lucembursku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Lucembursku

Všichni lékaři (vč. stomatologů) a nemocnice mají uzavřenou smlouvu s Caisse nationale de santé (CNS).

Pacient si v první fázi hradí ambulantní léčbu a léky sám, poté mu jsou po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz a účtu za ošetření náklady (kromě spoluúčasti) refundovány. Nezapomeňte se ujistit, že máte účet za každé ošetření! Doklady je třeba předložit buď přímo v Lucembursku pobočce místní zdravotní pokladny – Caisse Nationale de Santé, nebo po návratu do ČR české zdravotní pojišťovně.

Léky vám budou vydány v kterékoliv lékárně po předložení EHICu. Některé recepty musí být nejdříve schváleny CNS. Zeptejte se lékaře, zda lék, který vám předepisuje, podléhá tomuto schválení.

První pomoc: 112

 

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Praktický lékař - spoluúčast může být různá,

Návštěva lékaře doma - 30% minimální ceny, děti do 18 let bez spoluúčasti

Stomatologické ošetření do 60 EUR bez spoluúčasti nad 60 EUR spoluúčast 12% (od 18 let)

Léky - 0%, 20%, 60%, 100%

Hospitalizace - 21,99 EUR/den (od 18 let, nelpatí matky do 12.dne po porodu), může být vyžadován poplatek přímo lékaři

Převoz v akutních případech bez spoluúčasti, mimo tyto případy je spoluúčast 30%

Tyto spoluúčasti Vám pojišťovna nenahradí.

 

Úhrada nákladů

Po zaplacení péče nebo léku se obraťte na pobočku místní zdravotní pokladny – Caisse Nationale de Santé, nebo po návratu do ČR na Vaši zdravotní pojišťovnu. Lucemburská zdravotní pojišťovna po vás bude vyžadovat váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (nebo Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění), originály dokladů o zaplacení, adresu bydliště a bankovní spojení (IBAN a BIC/SWIFT kódy). Vaše česká zdravotní pojišťovna bude taktéž vyžadovat originály dokladů o zaplacení. Česká zdravotní pojišťovna vám náklady proplatí do výše, kterou by uhradila lucemburská strana, nebo můžete požádat o proplacení účtů do výše českých tarifů.

 

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Lucembursku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou lucemburskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Caisse Nationale de Santé
125 Route d’Esch, L-1471 Luxembourg, nebo její místní pobočky.
tel.: +352 2757-1
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cns.luhttp://cns.public.lu/en.html

 

 

Kontakty na český zastupitelský úřad

Velvyslanectví České republiky v Lucembursku
Ambassade de la République Tcheque au du Grand-Duché de Luxembourg
2, Rond - Point Robert Schuman, Luxembourg L-2525,
tel:  +352 264 778 11
fax: +352 264 778 29
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mzv.cz/luxembourg

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.5.2019.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i