Jste zde: Home Státy EU Estonsko

Estonsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Estonsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Estonsku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Lékařské ošetření

Většina zdravotnických zařízení v Estonsku má smlouvu s Estonskou zdravotní pojišťovnou (EHIF).

Pokud byste byli ošetřeni v soukromém zařízení/soukromým lékařem, který nemá s EHIF smlouvu, budete muset náklady na ošetření zaplatit sami.

Smluvní lékař nebo zdravotnické zařízení si může účtovat náklady na poskytnutou péči, pokud nemáte Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění.
Seznam smluvních zařízení naleznete zde

Pro většinu specializovaných vyšetření budete potřebovat doporučení od rodinného lékaře (s výjimkou akutních stavů). Nasmlouvání rodinného lékaře - informace zde.
Kontaktní linka rodinných lékařů: +372 6346630 - v estonštině

Stomatologická péče až na výjimky není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Seznam smluvních stomatologů naleznete zde.

První pomoc: 112

 

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Lékařské ošetření – praktický lékař – zdarma
– specialista (i stomatolog)– 0–5 EUR
– návštěva léka 0–5 EUR
Hospitalizace  Až 2,50 EUR za den max. po dobu 10 dnů
Spoluúčast se netýká dětí do 2 let, případů těhotenství a porodu a ošetření vyžadujícího intenzivní péči.
Léky

– podle typu léku – od 1,27 EUR do 12,79 EUR
- používá se elektronický recept
- léky mimo národní seznam nejsou hrazeny 

Stomatologické ošetření

bez spoluúčasti pro děti do 18 let včetně, dospělí 50%, propláceno je max. 40 EUR/rok, jinou než urgentní péči hradí pacient

Více o podmínkách spoluúčasti naleznete zde

Úhrada nákladů

Pokud jste veškerou péči uhradili v hotovosti, obraťte se s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Estonsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou estonskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz.

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Eesti Haigekassa (Estonská zdravotní pojišťovna)
Lastekodu 48, Tallinn 10114,
tel.: + 372 620 8430, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.haigekassa.ee, www.haigekassa.ee/en

Pokud jedete do Estonska za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa:
http://kontaktpunkt.sm.ee, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací o zdravotní péči v Estonsku naleznete zde.

Kontakt na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Estonsku
Lahe 4, Tallinn 101 50,

tel.: +372/6274400, KO-6274404, 03
Nouzová linka: +372/56679029
fax: +372/6314716,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/tallinn.

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.4.2019.

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i