Jste zde: Home Státy EU Nizozemí

Nizozemsko


Před odjezdem

Zkontrolujte, jestli máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se budete prokazovat v případě nutnosti lékařského ošetření. Pokud trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí v Nizozemsku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu v Nizozemí Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Zdravotní péče v Nizozemsku

Doporučujeme si udělat před odjezdem kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. Při návštěvě lékárny po vás může být tato kopie vyžadována.

Ošetření u praktického lékaře je zdarma. Pro ošetření u specialisty vám praktický lékař vystaví doporučení.

Nejbližší zdravotnické zařízení vyhledáte zde.

Praktičtí lékaři jsou označeni Huisarts a stomatologové Tandarts.

V případě hospitalizace požádejte nemocnici, aby se o převzetí nákladů obrátila na Zilveren Kruis.

Převoz sanitkou je hrazen pouze k poskytovateli zdravotních služeb (např.v dialýza, chamoterpie, invalidita a pod.). O přepravu musíte požádat na předepsaném formuláři. (tel.+ 31 (0) 33 445 6870, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..) Zaplatíte 103,00 € na rok. Není hrazen převoz např. na letiště nebo na hranice.

Platba za péči:

  • nizozemská ZP platí přímo poskytovatel
  • zapltíte náklady a následně zašlete účty elektronicky (zk.nl/gbr.) anebo poštou společnš s vyplněným webovým formulářem nizozemské ZP

První pomoc: 112

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast

Ve většině případů jsou náklady zaplaceny pojišťovnou přímo lékaři.

Některé služby jsou ale hrazeny jen částečně a bude Vám vystaven účet.

Ke specialistovi potřebujete doporušení praktického lékaře, pokud se nejedná o urgentní případ. 

Stomatologické ošetření - děti do 18 let bez spoluúčasti (kromě korunky, můstku, ortodoncie). Dospělí si hradí veškeré náklady sami (zejména běžná kontroly, výplně). Náhrada nákladů zdravotní pojišťovnou je možná pouze ve výjimečných případech. Spoluúčast alespoň 25% u zubních náhrad.

Léky a zdravotnické pomůcky - záleží na typu léku, refundace možná pouze u léku nebo zdr. pomůcky na předpis. Spoluúčast by neměla být pokud neexistuje levnější varianta léku.

Nemocniční péče - záleží na druhu zákroku.

Porod v nemocnici je hrazen jen pokud nutnost hospitalizace indikuje ošetřující lékař nebo sestra. Mimo tyto případy musíte za porod v nemocnici zaplatit sami a s účtem se obrátit na místní zdravotní pojišťovnu, kde Vám bude proplaceno 215 €.

Péče o matku po porodu – 4,40 €/hod.

 

 

Úhrada nákladů

Pokud jste péči nebo její část uhradili v hotovosti, zašlete originál účtů, kopii Evropského průkazu zdrvotního pojištění spolu s vaším bankovním spojením a adresou na adresu Zilveren Kruis, Groep Buitenlands Recht, Postbus 650, 7300 AR Apeldoorn, Nizozemsko. Nebo se také můžete po návratu do ČR obrátit s originály účtů na svou českou ZP, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve státě pobytu, obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vám vydá potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti a určí přibližnou dobu jejího trvání. Nevystavuje-li v Nizozemsku toto potvrzení ošetřující lékař, obraťte se na příslušnou nizozemskou instituci.

Zašlete co možná nejdříve svému zaměstnavateli (OSVČ příslušné OSSZ) potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti s předpokládanou dobou jejího trvání společně s tiskopisem „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU“, který je volně stažitelný na www.cssz.cz

Aktuální koronavirová situace v zemi

Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde 

Kde získat více informací

Zilveren Kruis,
Groep Buitenlands Recht, Postbus 650, 7300 AR Apeldoorn,
tel.: +31 (0)33 445 68 70, zk.nl/gbr, www.zilverenkruis.nl, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zorginstituut Nederland
Post Box 320, Diemen 1110 AH
tel.: +31 20 7978555, fax: +31 20 7978500,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zorginstituutnederland.nl.

Pokud jedete do Nizozemska za plánovanou péčí, získáte bližší informace u národního kontaktního místa:

CAK
Postbus 84030, Den Haag 2508 AA, tel: +49 228 9530-0, fax: +49 228 9530-601
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., https://cbhc.hetcak.nl/en-us/

 

 

 

Kontakty na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku
Embassy of the Czech Republic
Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag,
tel.: +31(0)70/3130031, nouzová linka: +31/641/315128
fax: +31(0)70/3563349
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.mzv.cz/hague.

Honorární konzulát Groningen
Radesingel 50, 9711 EK Groningen

tel.: +31 50 316 2525
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Uvedené údaje jsou aktuální k 1.4.2019.

 

Kontaktní informace

Kompletní kontakty naleznete zde!
Kancelář zdravotního pojištění, Praha 3, Žižkov, nám. W. Churchilla 1800/2, PSČ 130 00, Tel: +420 236 033 411, IČ: 70938393
Email: info @ kancelarzp.cz ; www: http://www.kancelarzp.cz/; Datová schránka: 939ut2i